Poradnik

Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły?

Gęste i zdrowe włosy są marzeniem wielu z nas. Niestety, często są cienkie, słabe lub nadmiernie wypadają. Bywa, że sami przyczyniamy się do ich złej kondycji przez niewłaściwą pielęgnację, nieodpowiednio zbilansowaną dietę. Szukamy ratunku w aptece, a stosowane zewnętrznie preparaty, które mają stymulować porost włosów, niekiedy mogą szkodzić – przesuszać skórę głowy, obciążać włosy. Co zrobić, żeby włosy zaczęły szybciej rosnąć? Jak sprawić, że były piękne i stały się powodem do dumy?

Z życia włosa
Włosy rosną średnio 1 cm miesięcznie i u większość z nas osiągają maksymalną długość 70 cm. Ich naturalny cykl wzrostu powtarza się 20–30 razy w ciągu życia (średnio co 3-4 lata). Składają się na niego trzy fazy: faza wzrostu (anagen), faza przejściowa (katagen) i faza spoczynku (telogen). Pierwsza faza, czyli wzrostu, obejmuje najwięcej włosów (znajduje się w niej około 90 procent włosów) i trwa najdłużej – od 2 do 6–8 lat. Podczas drugiej fazy, trwającej około dwóch tygodni, kończy się wzrost włosa, który zaczyna przygotowywać się do wypadnięcia. W ostatniej fazie (od 2 do 4 miesięcy) mieszek włosowy znajduje się w stanie spoczynku. Następnie mieszek znów się uaktywnia i tworzy nowy włos.

Powody do zmartwienia
Przeciętny człowiek ma na głowie średnio 150 tys. włosów. Jeśli dziennie tracisz ich od 50 do 100, mieścisz się normie i nie ma powodów do zmartwień. Gdy widzisz, że coraz więcej włosów zaczyna wypadać, na skórze głowy pojawiają się przerzedzenia, zakola, musisz się zacząć uważnie obserwować i zastanowić się, co może być przyczyną i co zrobić na szybszy porost włosów.

Choroby i złe nawyki
Według specjalistów jest około 200 przyczyn nadmiernego wypadania włosów, 30 z nich powoduje choroby. Wśród nich są schorzenia autoimmunologiczne, takie o podłożu hormonalnym, jak niedoczynność tarczycy czy choroba Hashimoto, choroby dermatologiczne, przykładowo łuszczyca, grzybica, łupież czy też łojotokowe zapalenie skóry głowy, a także anemia i choroby zakaźne.

Włosy słabną, chorobliwie wypadają lub rosną w bardzo wolnym tempie również z wielu innych powodów, choćby długotrwałego stresu, złej diety, słabej przyswajalności mikroelementów, reakcji na niektóre leki, źle dobranej pielęgnacji, zbyt ścisłego ich związywania albo upinania.

Prawidłowy wzrost
Włosy każdemu z nas rosną w różnym tempie, a te różnice wynikają m.in. z uwarunkowań genetycznych, z fizjologii. Co zrobić na porost włosów? By włos wyrósł zdrowy, lśniący i elastyczny, musi być odpowiednio odżywiany. Liczy się ukrwienie cebulki, bo to naczynia krwionośne dostarczają składniki odżywcze. Ważne jest także właściwe natłuszczenie przez gruczoły łojowe, bo dzięki temu włosy się nie łamią i są dobrze nawilżone. Przesuszone nie tylko się kruszą i rozdwajają na końcach, lecz również stają się słabe.

Nowoczesne rozwiązania
Co zrobić, żeby włosy były grubsze i szybciej rosły? Najlepiej sięgnąć po specjalistyczne kuracje i pielęgnację, dzięki którym włosy będą się pięknie prezentować.

Nowoczesna terapia domowa przeciw wypadaniu włosów – szampon i odżywka DR.CYJ, wykorzystująca kompleks peptydów biomimetycznych, silnie regeneruje, wzmacnia i odżywia włosy. Regularnie stosowana powstrzymuje ich wypadanie i korzystnie wpływa na porost nowych włosów. Wyraźnie poprawia ich wygląd i kondycję oraz pielęgnuje skórę głowy.